OKOLÍ HAMRU
Veselí nad Lužnicí



Hamr leží v ráji rybníků, lesů a luk
Hamr se nachází u Veselí nad Lužnicí a je dnes administrativně spojená do jednoho celku s blízkým Valem. Půvabná vesnice má zvláštní půdorys; tvoří ji několik izolovaných řad a skupin domů při příjezdových silnicích a cestách.
Obec se připomíná již v r. 1395, ale nejstarší zpráva o Hamru se datuje z r. 1581, kdy byl založen kostel sv. Trojice. Dějiny Hamru jsou však starší. Tak například před rokem 1420, kdy ve Valu stála tvrz (později nazvaná zámek) se usadili v blízkém lese „Adamité“, kteří byli vyhnáni z Jižní Moravy.
V Hamru také stával u jezu Nežárky železný hamr – odtud také název Hamr. Původní jméno vesnice bylo „Ostrov“, které vyplývalo z toho, že vesnice byla skutečně ostrovem, tvořícím z jedné strany řekou Nežárkou a z druhé strany 3 rybníky. Druhé jméno Hamr odvozuje knížecí vícearchivář Petr Světecký od „železného hamru“, který stával na místě bývalého mlýna. Vznik mlýna nelze přesně určit. Teprve v r. 1644 je známo o mlýně v Hamru o 3 složeních a 1 stoupě s názvem „Nový mlýn“.
Dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice; tato renesanční stavba stojí uprostřed hřbitova na pahorku nad jižním okrajem vsi. Kostel sv. Trojice byl založen r. 1581 Albrechtem Valovským, vysvěcený byl v r. 1620. Kostel byl přestavován v letech 1755 a 1899. Ve zvonici byly 2 zvony, které za 1. světové byly požity na kanony. Naproti stojí barokní fara z r. 1724.
Za zmínku ještě stojí kaplička pod Hamrem na levém břehu řeky Nežárky. Je postavena v raně barokním slohu na začátku 17. století a je zasvěcena sv. Antonínovi z Padovy, lidově Paduánskému. Pod kaplí je studánka.
Na východním okraji Hamru se nachází středověká tvrz, jez na Nežárce a vodácké tábořiště.
Hamr je částí obce Val. Web obce: www.obecval.cz




OKOLÍ na výlety
Veselsko se sousedním Třeboňskem nabízí své jedinečné přírodní i historické krásy pěším turistům, cyklistům i vodákům. Bohatě meandrující řeky Lužnice a Nežárka s písečnými kosami, s poměrně klidným tokem, jen občas přerušeným menšími stupni a peřejemi, jsou odměnou všem, kdo se po nich vydají. Po celé trase najdou vodáci jak vhodné kempy, tak i četná místa s občerstvením.
Výhodná poloha umožňuje podnikat řadu jednodenních výletů na hrady a zámky – Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Třeboň, Hluboká nad Vltavou, Bechyně, Stráž nad Nežárkou, Jemčina, Český Krumlov.
Kraj kolem Veselí nad Lužnicí leží na rozsáhlém podzemním jezeře s nejkvalitnější pitnou vodou. Je posázen velkým množstvím rybníků. Většinu z nich spojuje Zlatá stoka, ústící do Lužnice na jižním okraji Veselí nad Lužnicí. Rybníky, stavěné již od 12. století vynikajícími „fišmistry“, jsou upomínkou na dobu rozmachu rybníkářství v Rožmberském dominiu na místech bývalých bažin a močálů. Rybník Rožmberk, ležící přímo na řece Lužnici, je se svou rozlohou vodní plochy 489 ha největším českým rybníkem. Nejblíže městu Veselí nad Lužnicí rozprostírají své hladiny rybníky Horusický (třetí největší v ČR, rozloha 415 ha) a Bošilecký (190 ha). U Horusického rybníka se nachází národní přírodní rezervace Ruda.
Vyhledávaných je pět rozsáhlých jezer veselských pískoven, vhodných ke koupání, která vznikla po bývalé těžbě písku. Navštěvují je v hojné míře i rybáři a surfaři. Návštěvníci zde najdou občerstvení i centrální parkoviště. Upozorňujeme na dodržování návštěvního řádu, ochraňujícího tuto lokalitu.
Naučná stezka Veselské pískovny vede po hrázích bývalých pískoven. Na trase dlouhé sedm kilometrů najde návštěvník 14 zastavení s informačními tabulemi, upozorňující na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin a živočichů. K pískovnám neodmyslitelně patří chráněná lokalita Pískový přesyp, což je téměř hektar pouště s jedinečnou faunou a flórou.
Naučná stezka Borkovická blata prochází přírodní rezervací se zajímavou a svým obsahem i specifickou oblastí s rašeliništní flórou a s ukázkami mechanické těžby rašeliny, která zde před lety probíhala. Větší část stezky, měřící šest kilometrů, vede po dřevěných chodnících.
Greenway selského baroka prochází obcemi s nejkrásnějšími ukázkami selského baroka. Základní okruh měří 36 km.